Dobroczynne właściwości szumów dla dzieci

Usypianie małego dziecka może niejednokrotnie być wyjątkowo trudnym zajęciem, ponieważ niemowlęta bywają niespokojne, płaczą, a rodzic mimo trudów nie wie, dlaczego malec jest niespokojny. Okazuje się, że świetnym sposobem na uśpienie malucha są szumiące misie, emitujące kilka rodzajów szumu! Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Małe dziecko po przyjściu na świat konfrontuje się z zupełnie nowymi warunkami do życia, co często powoduje dyskomfort wiążący się z płaczem i mówiąc ogólnie – niepokojem. Rodzić się jednak może pytanie, dlaczego szum dla dziecka jest sposobem na uspokojenie?

Kiedy pociecha znajduje się jeszcze w brzuchu mamy, to nie posiada wysoce rozwiniętych zmysłów. Co prawda rozwija się u niej słuch, ale nie rozróżnia dźwięków, tylko odbiera całą masę naraz. Należy również wspomnieć o właściwościach akustycznych wód płodowych. Te na swój sposób tłumią różne odgłosy, dlatego ostatecznie do dziecka trafiają w postaci, która w pewnym sensie przypomina szum. Ów szum jest mieszaniną dźwięków spoza organizmu matki, jak i wnętrza (czyli na przykład bijące serce, krążąca krew). Tak więc włączenie tego szumu uspokaja się niemowlę, ponieważ czuje się ono, jak jeszcze stosunkowo niedawno w brzuchu mamy – bezpiecznie.

Najczęściej wybieranym rodzajem szumu w tym kontekście jest szum biały dla dziecka. Posiada on płaskie widmo, czyli każda częstotliwość jest tak samo mocna. Często kojarzy się z dźwiękiem odkurzacza lub suszarki. Okazuje się jednak, że nie tylko on jest skuteczny, ponieważ bardzo często wykorzystuje się także różowy szum, którego charakterystyka jest odrobinę inna. Mianowicie, posiada opadające widmo, a więc w jego przypadku silniejsze są niskie częstotliwości. Dzieci są usypiane także różnymi „kompozycjami”, które imitują na przykład odgłos padającego deszczu, fal morskich itd. Wszystkie mogą skutecznie uspokajać dzieci!

Szumiś Lena mechanizm czujnik snu

Szumiś Sam mechanizm czujnik snu

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się zostawiać dziecka obok źródła szumu na dłuższy czas. Jest to związane z faktem, że może się ono zbyt do niego przyzwyczaić i na swój sposób uzależnić. Uznaje się więc, by stosować szum trwający maksymalnie kilkadziesiąt minut. Warto z tego powodu zaopatrzyć się w przeznaczone do wydawania takich dźwięków zabawki, czyli szumiące misie!

Szumiś to zabawka, która oferuje rodzicowi włączenie jednego z pięciu różnych szumów (biały szum, różowy szum, fale morskie, deszcz, wody płodowe z bijącym sercem). Do tego jest bezpieczna w stosowaniu. Posiada funkcje automatycznego wyciszenia po godzinie, więc dziecko nie będzie narażone na wspomniane wyżej uzależnienie, a rodzic ucieszy się z wygody – nie będzie musiał samodzielnie zabawki wyłączać. Niektóre modele posiadają ciekawe funkcje, jak na przykład samoczynne włączanie się, kiedy zabawka wykryje, iż dziecko się obudziło w nocy. Dobrym rozwiązaniem są też szumiące misie łączące się z aplikacją na telefon, co daje rodzicowi znacznie większą kontrolę nad urządzeniem.

Szukasz zabawek dla swojego dziecka?

SPRAWdź zabawki edukacyjne, zręcznościowe i wiele innych